Naslovna      O nama       Linkovi       Facebook       Twitter        Kontakt
 
 

Grad Novi Sad

Град Нови Сад

 
 
 
 

Deset načina da pomognete starijim osobama tokom zime

(Tekst preuzet sa: http://www.bostonmagazine.com/health/blog/2014/01/02/help-elderly-winter/

Preveo: Dragan Kuljanin, volonter NSHC-a)

Zima može da donese mnoge zdravstvene rizike za starije osobe, posebno za teško pokretne ili one koji su vezani za kuću. Elen Makkejb, direktorka profesionalnog obrazovanja u HopeHealth, neprofitnoj zdravstvenoj organizaciji koja pruža medicinsku negu, usluge menadžmenta u nezi i usluge podrške u istočnom Masačusetsu (SAD), vrlo dobro poznaje opasnosti povezane sa zimskim vremenom. „Postoje emocionalni rizici, kao što je izolacija od prijatelja i zajednice, kao i fizički rizici, kao što je opasnost od pada”, kaže Makkejb. „Rizici se mogu umanjiti ako se prate neke osnovne smernice, čineći tako zimu ugodnim periodom godine za sve.”

Navodimo 10 saveta kako da pomognete vama dragim starijim osobama da ostanu bezbedne i zdrave tokom zime.

1. Napravite zalihe za slučaj nužde u njihovim domovima. „Paketi za slučaj nužde treba da budu lako dostupni i trebalo bi da sadrže vodu, baterijsku lampu, baterije, radio i ćebad“ , kaže Mekkejb. „Starije osobe trebalo bi da imaju zalihe lekova za bar 7 dana i trodnevnu zalihu trajne hrane i vode pri ruci“.

2. Pratite temperaturu. „Za starije osobe postoje značajni rizici povezani sa hladnoćom, koji uključuju i dehidraciju“, kaže ona. „Ljudi sa kardiovaskularnim problemima često teže podnose hladnoću. Budite sigurni da je njihov dom propisno izolovan, i da prozori dobro prijanjaju kako bi se sprečila promaja. Temperatura bi trebalo da bude bar 20 stepeni kako ne bi došlo do hipotermije i kako se cevi ne bi smrzavale“.

3. Prepoznajte i eliminišite opasnost od pada (više detalja dalje u tekstu). „Ovo je veliki problem za starije i većina ne zna da postoji rizik od pada, posebno tokom zime. Često će skinuti mokru obuću kada stignu kući i nastaviti da se kreću u čarapama, što često dovodi do klizanja,“ kaže Makkejb. „Postavite staze koje se ne kližu i uverite se da nose obuću koja dobro prijanja za podlogu. Trotoari i dvorišta trebalo bi da budu očišćeni od snega“.

4. Uklonite potencijalne rizike od požara. „Požare obično izazivaju stvari poput električne ćebadi ili grejalica. Sveće su uvek opasne, kao i osušene novogodišnje jelke“, kaže ona. „Uverite se da su aparati za gašenje požara lako dostupni, blizu šporeta i peći“

5. Podstaknite starije da ostanu aktivni i da se trude da bezbedno vežbaju kod kuće. „Mnoge starije osobe se osećaju usamljeno ili neaktivno tokom ovog dela godine, ali postoje programi koji mogu da pomognu. Mnoge biblioteke dostavljaju knjige i filmove. Crkve nude programe poseta, gde volonteri posećuju starije osobe vezane za kuću kako bi im pravili društvo“, kaže Mekkejb. „Kontaktirajte svoj lokalni klub penzionera za informacije o predstojećim aktivnostima u zajednici.“

Dodajemo i to da se u Novom Sadu možete obratiti nekoj od organizacija i udruženja koja su navedena na ovom sajtu, za informacije o tome kakve se usluge u zajednici nude.

6. Poštujte mere bezbednosti u automobilu. “Ukoliko starija osoba i dalje vozi, uverite se da u automobilu budu zalihe za slučaj nužde, uključujući opremu za čišćenje snega i leda, vodu i ćebad, kao i automobilski punjač za mobilni telefon,“ kaže Makkejb. „Uverite se da im je rezervoar pun. Zamolite ih da vas, pre nego što krenu na put, obaveste gde putuju, rutu kojom nameravaju da idu, kao i očekivano vreme dolaska."

7. Vodite računa o njihovoj ishrani. „Dobro balansirana ishrana je još važnija tokom zime kada smo manje aktivni, kada postoji veći rizik od prehlade i nedostaje nam vitamin D. Postarajte se da vaši najdraži imaju balansirane obroke koji uključuju voće i povrće bogato vitaminima“, kaže ona. „Napravite dodatnu zalihu hrane u zamrzivaču, kao i voćnih sokova i nemasnog mleka u prahu."

8. Uspostavite plan za slučaj nužde zimi. „Ukoliko dođe do nestanka struje, stariji bi trebalo da znaju gde da odu i šta će im trebati. Pripremite torbu sa garderobom i svim medicinskim potrepštinama“, kaže Mekkejb. „Ukoliko imaju ljubimce, pripremite i posebnu torbu za transport ljubimaca.

9. Obezbedite starijoj osobi mobilni telefon koji je lak za korišćenje. „Uverite se da je mobilni telefon uvek napunjen i da su brojevi za slučaj nužde programirani za brzo biranje“, kaže ona. „Uverite se da je starija osoba vežbala korišćenje opcije brzog biranja. Na internetu možete videti različite modele mobilnih telefona koji su pogodni za starije osobe, jer imaju velike tastere, veći ekran i baterije koje dugo traju.“

10. Uverite se da se oblače prikladno vremenskim uslovima. „Za starije osobe je dobro da izađu i borave na svežem vazduhu kada je to moguće“, kaže Mekkejb. „Najbolje je nositi više slojeva komotne odeće i nepromočive rukavice. Kapa štiti od gubitka toplote, imajući u vidu da se polovina toplote gubi preko glave.“


Kako da pomognete starijima da izbegnu padove i nezgode u kući?

Dnevna i spavaća soba:

  • Uklonite nered i električne kablove sa prolaza i hodnika;

  • Neka im bežični telefon bude pri ruci;

  • Uverite se da imaju pristup prekidačima za svetlo na ulazu u sobe i hodnike;

  • Postavite noćne svetiljke kako bi hodnici i pragovi bili osvetljeni;

  • Postavite reflektujuću traku na pragove;

  • Zamolite ih da, kada ustaju, prvo jedan minut sednu na ivicu kreveta ili stolice;

  • Postarajte se da su im pomagala na dohvat ruke. Ako im je potrebna tuđa pomoć za kretanje, zvono ili bežično zvono za vrata mogu biti korisni kako bi se pozvala pomoć;

  • Istražite opcije za lični „sistem za uzbunu“ koji mogu da aktiviraju, ukoliko ne mogu da dođu do telefona.

Stepenice i podovi:

  • Postarajte se da nose obuću i u kući i izvan nje, i da izbegavaju da hodaju bosi ili u čarapama;

  • Razmislite o ugradnji rukohvata na zidovima stepeništa, za lakše kretanje;

  • Potruditi se da su stepeništa dobro osvetljena;

  • Postavite staze koje se ne kližu ako stepanice nisu pokrivene tepihom;

  • Ako je potrebno, pomerite nameštaj kako bi se obezbedio lakši prolaz;

  • Savijte električne kablove ili ih pričvrstite uz zidove;

  • Pričvrstite ivice tepiha i uklonite manje ćilime.

Kupatilo:

  • Obezbedite lak pristup prekidačima za svetlo i noćna svetla;

  • Razmislite o ugradnji rukohvata i neklizajućih podmetača kod kade i u njoj;

  • Razmislite o ugradnji posebne, izdignute daske za WC šolju kako bi se olakšalo sedanje i ustajanje;

  • Razmislite o ugradnji stolice za kadu ili tuš kabinu kako bi se smanjio zamor kod tuširanja;

  • Postarajte se da izbegavaju korišćenje ulja i soli za kupanje.

Kuhinja:

  • Zamolite ih da uvek zatvaraju sve ladice i ormariće, kako bi se izbegle povrede;

  • Držite sapun i kuhinjski papir kraj sudopere, kako bi se smanjio rizik od infekcije;

  • Električne i zapaljive stvari treba držati dalje od sudopere i šporeta;

  • Pokažite im kako da se pravilno isprave iz sagnutog položaja, kako bi izbegli vrtoglavicu;

  • Predmete koji se najčešće koriste treba držati na radnoj površini gde su lako dostupne.

 
 

Stranicu održava: Novosadski humanitarni centar                         Facebook        Twitter